Історія жіночого кіберспорту і команди NAVI Javelins
Класично вважається, що кіберспортом захоплюються чоловіки. Проте дослідження показують, що за останні кілька років електронний спорт привернув увагу жінок і аудиторія вже на третину складається з дівчат. Є зрушення і в плані професійного кар’єрного зростання кіберспортсменок. В Україні кіберспорт перш за все асоціюється з командою кіберспортивної організації Максима Кріппи Natus Vincere - NAVI Javelins. Про неї та про те, коли і як в індустрію прийшли жінки – далі в матеріалі.
Перші жінки в кіберспорті
Існує тверде переконання, що кіберспорт, як і криптовалюта – це винаходи останніх десятиліть. І якщо з криптою все більш-менш так - Bitcoin з’явився в 2008 році, то щодо кіберспорту все набагато цікавіше. Роком зародження напряму можна вважати 1972-й, саме в цей час відбувся турнір з гри Spacewar. Трохи менше, ніж через десять років відбувся вже досить великий турнір, який зібрав 10 тисяч учасників.
Наступною великою помилкою є те, що жінки прийшли в кіберспорт набагато пізніше чоловіків. Мовляв, спочатку це була територія тільки для юнаків. Перша чоловіча команда Team DK утворилася в 1997 році, а перша жіноча - Frag Dolls в тому ж 1997-му. Недаремно сьогодні кіберспортивне ком’юніті виступає за рівні права для статей і повну інклюзію. Адже спочатку індустрія будувалася на тому, що в ній комфортно себе почували і хлопці, і дівчата.
Провідні світові жіночі кіберспортивні команди
Незважаючи на те, що жіночий кіберспорт почався одночасно з чоловічим, абсолютної рівності все ж таки немає. Не відомо з якої причини, але жінки значно меншою мірою прагнуть побудувати кар’єру професійної кіберспортсменки. І навіть у якості фанаток приходять у ком’юніті не тільки і не стільки заради гри, скільки заради спілкування. Втім останнім часом, коли кіберспорт залучає все більшу аудиторію, тенденція змінюється.
Зазначимо, що можливою причиною, через яку жінки не так активні в кіберспорті є гроші. Це видно навіть при побіжному аналізі найбільших турнірів і їхніх призових. The International у 2021 році пропонував понад $40 мільйонів, League of Legends World Championship у 2018 - $6,45 мільйонів, Major Championships у 2021 - $2 мільйони. Жіночі ж турніри значно скромніші: до мільйона не дійшов жоден. ESL Impact League у 2023 році пропонував призові у $500 тисяч, GirlGamer Esports Festival у 2021 - $100 тисяч.
Таким чином, серед ключових проблем жіночого кіберспорту аналітики називають: низьке фінансування, недостатнє визнання і стереотипи. Жіночі команди не тільки не дотягують до рівня призових на чоловічих турнірах, але й мають значно меншу фінансову підтримку, що впливає на якість тренувань і якість гри. У свою чергу ігрові показники породжують поле для кризи визнання і недостатньої зацікавленості з боку аудиторії.
Відносно добре себе почувають кіберспортсменки в країні рівності та демократії – у США. Не випадково в ТОП-3 жіночих кіберспортивних команд усі позиції займають представниці США: Dignitas Female, CLG Red, C9 White.
Довідка: ТОП-5 жіночих кіберспортивних дисциплін
- Counter-Strike: Global Offensive
- League of Legends
- Valorant
- Dota 2
- Overwatch
Жіночий кіберспорт в Україні
Точна кількість українських кіберспортивних команд невідома, але експерти називають цифру в районі сотні. З них лише 5-10% - жіночі команди. В цьому світлі немає особливого сенсу у складанні топової п’ятірки або десятки. Однак лідер у галузі жіночого кіберспорту відомий – команда NAVI Javelins.
NAVI Javelins є однією з команд кіберспортивної організації NAVI, яка на сьогодні належить інвестору Максиму Кріппі. Цікаво, що саме з приходом Максима Кріппи багато аналітиків і пов’язують створення та розвиток жіночої команди з Counter-Strike.
Суть справи така: у 2018 році Максим Кріппа став інвестором організації, далі на відрізку 2019-2020 років Максим Кріппа вирішив стати бенефіціарним власником NAVI. В організації таке рішення вітали, тим більше що на той момент NAVI вже потребувала фінансових вливань для розвитку і зростання. Однак для здійснення угоди Максиму Кріппі знадобилося кілька років.
Вважається, що розтягнута у часі угода була оформлена так, щоб зобов’язати інвестора Максима Кріппу виконати низку умов. Серед яких: створення освітньої платформи для молодих кіберспортсменів і, можливо, жіночої команди. Ці та інші, невідомі, умови Максим Кріппа виконав. Однак, друга частина експертної спільноти, яка аналізувала ситуацію, схильна стверджувати, що створення жіночої команди було вдалим і добровільним рішенням Максима Кріппи.
Довідка: ТОП-3 активи Максима Кріппи
- Кіберспортивна організація NAVI
- Студія кіберспортивних трансляцій Maincast
- Компанія-розробник комп’ютерних ігор GSC Game World
Як би там не було, вже у 2022 році виникла команда NAVI Javelins. В основі назви якої англійське слово, що означає “спис”. Так що “джевелінки” – дослівно метальниці списа, спритні, вмілі, сильні і витривалі.
Свій характер кіберспортсменки вже продемонстрували на провідних світових турнірах: у 2022-му році на турнірі ESL Impact League Season 2 завоювали умовну бронзу, на турнірі GirlGamer Esports Festival European Finals – срібло, а в 2024 році на EPL Female Season 1 – золото.
Нещодавно у зірковому складі NAVI Javelins сталися заміни. Команду залишили Liina і LETi. Тепер склад NAVI Javelins виглядає наступним чином: vicu (Яницька), Hanka (Пудліс), Angelka (Козловська), ASTRA (Шампліо) і D7 (Асенсіо). На жаль, в основному складі немає українок, але радує, що менеджером команди є українка Ольга «Ollie» Новак.
Довідка: ТОП-5 жіночих кіберспортивних турнірів
- ESL Impact League
- GirlGamer Esports Festival
- Women's Esports League (WEL)
- Ambush Female Tournament
- Phoenix League